fbpx

December 28

0 comments

החיים הסודיים של הפרפרים

By דניאל אוחנה

December 28, 2019


הרבה שואלים אותי למה יש לי אובססיה לפרפרים.

יש לי מחברות שמקושטות בפרפרים, שרשראות עם תליון של פרפר, אני שם לב לכל פרפר שמתעופף סביבי ואחד השירים האהובים עלי הוא Butterfly של מאריה קארי.  ככה שבשלב אני מאמין שבשלב הזה אפשר לומר שאני די אובססיבי לרעיון.

יחד עם זאת, ידוע שהרבה אנשים אוהבים פרפרים. הם מסמלים חופש, טרנספורמציה, עדינות... משחר ההיסטוריה למעשה אנשים נמשכו לפרפרים ולמה שהם מייצגים. ועדיין, העניין שלי בפרפרים הוא אחר. עבורי הם מייצגים דבר עמוק יותר, בייחוד בעידן בו החיים מעמידים אותנו בסיטואציות הרות גורל של חוסר וודאות ואפילו פחד.

הפעם הראשונה שחשבתי על פרפרים בצורה עמוקה יותר, הייתה שנתקלתי במשפט: "ובדיוק כשהזחל חשב שהעולם נגמר - הוא הפך לפרפר." משפט יפה, חשבתי לעצמי. אפילו יכולתי להזדהות, ולמען האמת - אני מאמין שכמעט כל אחד יכול; שהרי דווקא הדברים הכי קשים שעברנו בחיים הם אלו שהפכו אותנו למי שאנחנו: חזקים יותר, חכמים יותר ונבונים יותר.

מכאן המשכתי לחקור ולהרהר.

הזחל הקטן, ביום אחד הופך לגולם. האם הוא מודע למה שקורה סביבו? קשה לענות על השאלה הזו בהתחשב בעובדה שמדובר ביצור זעיר שהמרחק בינו לבין מודעות אנושית הוא כמרחק כדור הארץ מהשמש... ועדיין. המשכתי לתהות.

פרפר עומד על פרח

בעיקר עניין אותי האם הזחל חושש לגורלו. האם הוא יודע למה הוא מתעתד להפוך ומצפה לזה? או שבכלל מדובר בשנת חורף מתוקה עבורו? 
לא יכולתי שלא להאניש את הזחל ולהשוות את מצבו לזה שלנו.

אם יכולנו לעבור דרך החיים, דרך הסיטואציות והאתגרים בביטחון מוחלט שהכול יהיה בסדר; בדיוק כפי שהזחל לכאורה סומך על התאים בגופו שידעו כיצד להתחלק כדי שיצמיח זוג כנפיים, בדיוק כפי שהזחל סומך על הטבע שידע מה לעשות איתו...
בחרתי להאמין שהזחל פשוט מתמסר לתהליך; סביר להניח שאין לו תפישה קונספטואלית של המצב - אך זה לא מונע ממנו להרגיש אחד עם הבריאה.

איזו תחושה מופלאה. המשכתי לחקור.

כך גיליתי שהזחל לא נכנס אל תוך הגולם רק כדי להצמיח זוג כנפיים, למעשה - הזחל כולו הופך לנוזל, וזה מרכיב את עצמו מחדש כפרפר. יותר מזה, הזחל מעכל את עצמו באופן אקטיבי (כן, כן, קראתם נכון) לכדי אותו נוזל קסום שבבוא היום יביא אותו לפרוס כנפיים בתוך עולם חדש של אפשרויות.

התהליך ההזוי הזה מעסיק מדענים שנים ארוכות. רבים מהם היו בטוחים כי אחרי שהזחל עיכל את עצמו, איבד את צורתו והופיע מחדש כפרפר - סביר להניח שלא יזכור דבר... שהרי עכשיו הוא יצור מופלא חדש. סדרת בדיקות הוכיחה כי פרפרים זוכרים את חייהם הקודמים, ואפילו זוכרים איומים אליהם נחשפו  לראשונה שכעוד היו זחלים.

"לפעמים צריך לוותר על מה שיש לך, כדי להפוך למה שאתה רוצה... ועדיף לוותר על זה מרצון. "

"לפעמים צריך לוותר על מה שיש לך, כדי להפוך למה שאתה רוצה," חשבתי לעצמי. ויותר מזה אמרתי - עדיף לוותר על זה מרצון, לזרז את התהליך כדי להגיע לאן שאתה רוצה. לא להילחם נגד הזרם, לא לנסות להוכיח לעצמך שאפשר גם בדרך הקשה - אלא פשוט לתת לאנרגיה הקוסמית של היקום לפעול דרכך ולעשות את מה שהיא יודעת לעשות טוב כל-כך. 


הרבה פעמים אני מרגיש בחיים שאני יודע מה הדרך הנכונה,
שאני יודע מה צריך לעשות, שזה חייב להיות ככה ולא אחרת,
רק שאז מגיעים החיים ומעמידים אותי על הטעות.

אני מרגיש שדרך כל תהליכי האימון שעברתי עם עצמי, הצלחתי להבין סוף-סוף שיש כל-כך הרבה שאני לא יודע, אז למה לי להתעקש על ליטוף האגו בידיעה כוזבת של: "אני מבין היטב מה קורה", כשאני יכול פשוט להתקדם הלאה, להתמסר לתהליך, לגלות דברים חדשים ופשוט לפרוס כנפיים? היום התשובה ברורה לי יותר מתמיד... כי מה שטוב לפרפרים, טוב גם לי.

ואם גם אתם מרגישים שאתם צריכים עזרה בלשחרר, לסמוך ולהפוך לגרסא הטובה ביותר של עצמכם -
ככה שתוכלו לפרוש כנפיים ולהגשים את עצמכם, אתם מוזמנים להאזין לפודקאסט שלי, להצטרף לקבוצת הפייסבוק "עכשיו זה הזמן" ואם התחברתם לתכנים ואתם מעוניים לעבוד איתי 1 על 1 - אז גם לתאם פגישה ולהתחיל בתהליך משמעותי.

האזינו לפודקאסט שלי

Insight

 פודקאסט הקואצ'ינג הראשון בישראל! 

רוצה לקבל עדכונים על פרקים חדשים?

דניאל אוחנה

About the author

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Never miss a good story!

 Subscribe to our newsletter to keep up with the latest trends!